فیلم The Invention of Lying 2009 تفاله سینما

فیلم The Invention of Lying 2009 تفاله سینما

فیلم The Invention of Lying 2009 تفاله سینما

فیلم The Invention of Lying 2009:

۰ ستاره

حالا که خود فیلم The Invention of Lying 2009 میخواد رک و راست میگم!

ایده:

همون لحظه ای که صدای گوینده ی اول فیلم پخش شد! فهمیدم با یک فیلم سطح پایین با یک ایده ی سطح پایین و همچنین با یک ماجرای سطح پایین طرف هستم! صدای بازیگر نقش اول فیلم که از قضا نویسنده و از قضا تر کارگردان فیلم هم هست! (چقدر کلیشه ای و مزخرف)! (در ایران هم خیلی این مورد مشاهده میشه)! دیگه بر هر کسی مثل روز روشن شده که وقتی یکی تمام قسمت های خوب فیلم را میده دست خودش! یعنی هیشکی جز خودش، فکر نمیکنه که آدم باشه..! پس فقط خودش خودشو تحویل میگیره! و با توجه به اینکه خیلی با احساس خوبی نسبت به خودش و ایده ی مسخره اش صحبت میکنه! یعنی فکر میکنه واقعا سطح ایده اش بالاست! و وای که چقدر جالب به ذهنش رسیده همچین فیلمی بسازه که هیشکی تو دنیا حتی به مخ پوکش هم نرسیده…

در همون ابتدا چهره ی یخ و مثلا بی روح ریکی جرویس Ricky Gervais را می بینید! همون همه کاره ی فیلم! آقای عقل کل! باور کنید از صداش مشخصه چقدر کلیشه ای و توخالی هست! یک فاز ساکت و بی تفاوتی به خودش گرفته… مثلا میخواد بگه باستر کیتون Buster Keaton ام! حالا از اونجایی به اسم باستر رسیدم که ژانر کمدی هم میسازه این کودن!

دهاتی کوته فکر:

از اون انگلیسی های اصل و دهاتی هست که در جای جای آثارش این مفهوم و پیغام نقش بسته..! اینکه واقعا دهاتی بودن چقدر خوبه! این که میگم دهاتی منظورم به این نیست که مال حومه ی شهر هست! (لطفا به روستایی های عزیز بر نخوره)! لفظ دهاتی را به این منظور به کار میبرم که طرف مشخصه از پشت کوه اومده..! لطفا به اونایی هم که از پشت کوه اومدن بر نخوره..! یه جور کوته فکری عمیق در این افراد نهفته است..! لزوما هر دهاتی، دهاتی نیست..! و نمیشه گفت که هر کسی که بچه شهری باشه، پس دیگه دهاتی نیست..! قضیه مثل فقیر بودن و گدا بودنه! فقیر کسیه که صرفا پول نداره… ولی گدا اگر همه عالم به او دهند، گداست!!!

در مورد دهاتی، یک تفکر غالب از تعصب کورکورانه، تفکر احمقانه، الفاظ آمرانه و..! هست که مشخص میکنه طرف بویی از روشنفکری و بهتر شدن نبرده..! متاسفانه غالب افراد کشور خودمون هم دچار چنین معضلی شدند! با اینکه نقد فیلم هست ولی طرف کاری میکنه آدم بره سمت نقد آدم های دهاتی (اونایی که به ابله بودن خودشون افتخار می کنند).

نقش ها در فیلم The Invention of Lying 2009:

طبیعتا نقش زن فیلم را یک آمریکایی قرار میده، که مثلا نماد پیشرفت و روشنفکری و دنیای مدرن هست! اول از همه این زن را به باد سخره با طنز سطح پایین «خود ارضایی» میگیره! 😐 به افراد مقابل خودش انگ شهوت پرست بودن و ظاهر بین بودن میزنه..! به راحتی در اول فیلم به همه میگه که اگر از من خوشتون نمیاد، شما یک ظاهر بین و یک فرد با مشکلات جنسی هستید! (البته در ادامه پول پرستی و موفقیت های شغلی را هم بهش اضافه میکنه! با همه ی این ها باز به فرد نگاه احمقانه و مسخره ای میکنه! تا به شما القا کنه اگر صرفا شغل خوبی دارید و خیلی پول در میارید آدم خوب و جالبی نیستید..! گاهی هم با پوزخند زدن این منظور را میرسونه! و به شدت این مفهوم را با ابلهی مثل خودش نقطه مقابل میدونه..!

چنین نقشی را گذاشته در مقابل کودن و کوته فکری خودش! که میخواد مثلا رنگ و لعاب خودمونی بودن و با صفا بودن بده..! (همچین رنگی نداره اگه داشت زیبا بود).

مفاهیم اشتباهی:

بین مظلوم نمایی و مظلوم بودن خیلی فرق هست! بین احمق بودن و یک کمدی تلخ داشتن و اینکه احساس کنی همه اینقدر احمقن که متوجه نمیشن! تو یک احمقی که، فکر میکنی چون خیلی باهوشی، خودتو به حماقت میزنی!

اصلا تحمل دیدن همچین آشغالی را ندارم! هنوز پنج دقیقه از فیلم نگذشته و کلی سوال بی جواب! و رفتارهای بی منطق!

اینکه فقط دنیایی باشه که همه راست میگن! راستشو میگن! اصلا قرار نیست این شکلی باشه، ملت دروغگو نیستند، دیگه بی شعور و بی تفاوت هم که نیستند..! چون صرفا راستشو بهش میگه «خوشم نمیاد از قیافت» اونم راحت قراره بپذیره؟ اصلا منطقی و جالب نیست واکنش های افراد فیلم…

احتمالا مثل ۹۹% فیلم های ایرانی شروع به ساخت فیلم کرده! از یک جمله شروع کرده و بعد یک فیلم نامه نوشته..! جالبه بدونید این را یک کارگردان تحصیل کرده ایرانی به من گفت! که اتفاقا خیلی هم اصرار داشت همین مدل بودن صحیحه و همه چیز از یک جمله شروع میشه..! بعد از اینکه کمی با همدیگه صحبت کردیم! به این نتیجه رسیدیم، فیلمی که با یک جمله شروع بشه… مردم بعد از دیدن کل ماجرا، به همون یک جمله میرسند! و فیلمی که در یک جمله خلاصه بشه در واقع فیلم نیست..! خیلی از فیلم های کوتاه، مملو از ایده و جمله هستند و نمی تونید با یک جمله توصیف و توضیحشون بدید..! پس این فیلم جزو فیلم های ابلهانه قرار میگیره.

نتیجه:

چقدر خوبه که بیشتر وقت این نقد را به چیزهای دیگه، غیر از این فیلم مسخره و کودن وار اختصاص دادیم.

در قسمت خلاصه بهتره خلاصه اکثر فیلم های «اَنگلیسی» را بگم..!

داستان ها تکراری – موضوع یا ضد نازی هاست! یا به سخره گرفتن فرانسوی ها و یا کل جهان غیر از خودشون! – در غیر این صورت به احتمال زیاد یا ماجرای شرلوک هولمز تکراری و حال به هم زن هست! – یا جک و لوبیای چرتش – یا مابقی خزعبلات تکراری اَنگلیسی! – همچنین در این فیلم عقاید خداپرستان به سخره گرفته می شود! و این کار به دور از شان و شعور انسانیست…

توصیه تماشای فیلم The Invention of Lying 2009:

در انتها توصیه می کنم به هیچ وجه سمت فیلم های پستی که تا گردن توی نژادپرستی فرو رفتند نروید.

 

 • یک سوال: به نظر شما با دروغ بهتر میشه پیش رفت، یا با راستگویی؟ مخفی کردن حقیقت هم هست؟

 

جلب توجه

هیچ جلب توجهی نکرد به شدت حوصله سر بر و کلیشه ای بود!

موضوع و محتوا

موضوع خیلی بچگانه و تکراری بود! حتی یک فیلم ایرانی هم با این موضوع داریم!

فیلمنامه

فیلم خوب پیش نمی رفت و داستان چنگی به کلیه و روده هم نمیزد! چه برسه به دل!

موسیقی

در حدی نیس که بتونه موسیقی سفارشی داشته باشه! و یا سلیقه در انتخاب موسیقی خاص! انتخاب مابقی صداها هم در حد یک فیلم مستند آماتور بود.

صحنه پردازی

صحنه چشمگیری نداشت و همه چیز خیلی عادی بود

فیلمبرداری

در حد دریافت ستاره نبود!

شخصیت

کلیشه ش از اونجایی که مدام قیافه نحس کارگردان را می دیدیم! امیدوارم میشد یک نمره ی منفی هم در این قسمت بدیم!

بازیگران

اگر باران تف و خلط، یک چهره داشت! میشد چهره ی بازی ریکی جرویس!

کارگردانی

چرت… امیدوارم لا گور بره

پایان عالی

در همچین فیلمی خوابشو ببینید!

مای ویو

matin

matin

A goal should scare you a little, and excite you A LOT! Joe Vitale اگر نظرات متفاوتی داریم.. به دل نگیرید! نظرات خودتون را بیان کنید. تا فرق موضوعات عمیق، باهر چیز پست، مشخص میشه.

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. گفت:

  خوشم میاد نظراتتو رک و بامزه بیان می‌کنی
  حداقل پایان همچین فیلمی ! با خوندن این نقد خنده به لبای آدم میشینه :)))

 2. بابا منتقدددددد گفت:

  اخه تورو چه به نقد. اونم نقد ریکی :)))))))) دوزاری

 3. میثم گفت:

  اومدم نقد بخونم متوجه شدم یک آدم نژاد پرست که فکر میکنه میتونه توهین کنه و بگه بهتون برنخوره این متن رو نوشته؛ بیشتر به نظر میرسه این توهین ها هنگام سبزی پاک کردن گفته شده؛ چون اصلا شبیه نقد سینمایی نبود

  • matin matin گفت:

   شما همه ی اون چیزی که به من نسبت دادید هستید چون دقیقا همین کار را کردید!
   حتی اگر من توهین کردم به کسی (جالبه به شما هم توهینی نشده به کس دیگه ای هم نشده)
   اینکه شما هم بیاید و به من توهین کنید و شروع به تمسخر و تحقیر دیگران کنید. یعنی شما برتر از من نیستید.
   سبزی پاک کردن چه عیبی داره؟ بسیاری هستند که با همین کار زندگی خودشون و خانواده اشون را میچرخونند. از قدیم گفتن کار که عار نیست! لطفا کار دیگران را مسخره نکنید. ممکنه کسی باشه که این شغلش باشه و با خوندن این حرف شما احساس حقارت الکی بهش دست بده!
   اتفاقا کسی که سبزی پاک میکنه، سبزی های بد و پیر را از سبزی های سالم جدا میکنه… خیلی هم شبیه نقد سینمایی هست که تفاله را از هنر جدا میکنه!
   و دقت کنید این سایت اسمش مای ویو هست نه نقد سینمایی!

 4. مبین گفت:

  بی سواد کی مجبورت کرده نقد بنویسی وقتی نمیفهمی نقد چیه

  • matin matin گفت:

   میبینید دوستان، طرفداران این سبک فیلم ها و کسانی که سطح فکریشون در همین حده، جز با توهین کردن کار دیگه ای بلد نیستند. احتمالا اگر اینجا بود به من حمله ور هم میشد!
   دوست عزیز ناراحت نشو پیش میاد یه روزی بالاخره یه نفر باید بهت بگه که چیزهایی که بهش علاقه داری و برای تو خیلی خارق العاده است، پوچه!

 5. MPK7 گفت:

  بدترین نقدی بود که تو عمرم خوندم. اگه به نظرت نویسنده و کارگردان و بازیگر این فیلم تو اون زمینه بی استعداد هست، شما هم تو زمینه نوشتن نقد واقعا بی استعدادی.
  توهین شما با به کار بردن کلماتی چون دهاتی، از پشت کوه آمده، اَنگلیسی و… از توهین های اون به مراتب بدتر بود. جواب کامنت هات رو هم که خوندم کاملا مطمئن شدم که با یک آدم عصبی و انتقاد ناپذیر طرفیم. امیدوارم شما هم یه روزی یه کاری پیدا کنی که توش استعداد داری چون منو به شدت یاد طرفدارای بی منطق دو آتیشه تیمای فوتبال انداختی. موفق باشی

  • matin matin گفت:

   این نقد نیس! پس کلا حرف شما میره کنار!
   من نقدش نکردم من نظرمو گفتم! به تعداد بینندگان یک فیلم نظر و یا به اصطلاح شما نقد هست برای اون فیلم شما نمیتونی به کسی بگی فلانی که کله گنده سینماست و پیر غلامان کارگرداناس این فیلمو نقد کرده و گفته بهترین فیلم دنیاس! اون نظر خودشو داره یه آدم دیگه هم یه طرف دیگه دنیا بدون هیچگونه سابقه ای میتونه یه فیلمو ببینه و نقد و نظرشو بگه!
   نظر من این بود گفتم این که شما نظر منو قبول نداری به هیچ جای هیچ کسی نیست. سعی کن درکش کنی
   به هر حال بیان اینکه حالم بهم میخوره ازش باید یه کلماتی به کار برد! حالا اگه شما هم از پشت کوه اومدی و بهت بر خورده دیگه تقصیر من نیست!
   اگه جواب ها را خوندی و میدونی من انتقاد ناپذیرم پس چرا دیگه نقد میکنی منو؟
   من دکترم تو چکاره ای؟

 6. الی گفت:

  بنده بجز توهین، مفهوم قابل تامل دیگری از نقد شما دریاقت نکردم!

 7. zahra گفت:

  عاااااااااااااا این همون فیلمیه که سایه و پارتنرش رو بهم رسونداااااااااا

  به مولااا این فیلم بخت باز کنههه
  دخترااااااا حملهههههههههههه

  یک عدد فالوور سایه :////

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *