آیا کارتون Smallfoot 2018 پا کوچولو تخریب عقاید بود؟

کارتون Smallfoot 2018

کارتون Smallfoot 2018

کارتون Smallfoot 2018:

۷ ستاره

مقدمه:

این نکته را بگم که در کشورهای پیشرفته وقتی رسانه ای ساخته میشه حتما به مفهوم و موضوع و خاصیت تربیت کنندگی آن دقت میشه! بر خلاف جوامع جهان سوم که رو به پوچی و بی تربیتی هستند! فیلم پا کوچولو هم از همین دست فیلم های تربیت کننده و دارای مفاهیم عمیق است!

کارگردان این کارتون Karey Kirkpatrick است! که در واقع نویسنده ی خوبی به حساب می آیند! شخص پر کاری نیست ولی کارتون Over The Hedge را خوب ساخته بود! و این دومین تجربه ی کارگردانی انیمیشن برای وی است و سومین تجربه کارگردانی!

فیلم را تا آخر ببینید و در رابطه با آن صحبت کنید! سریع جبهه گیری نکنید! به سوابق کارگردان و نویسنده مراجعه کنید و زود همه چیز را به زندگی و عقاید و افکار خود نسبت ندهید!

در این فیلم دو شخصیت مشهور چنینگ تتوم Channing Tatum در نقش می گو Migo و لبران جیمز LeBron James برای گوانگی Gwangi به صدا پیشگی پرداخته اند!

دوبله ی این فیلم بسیار زیبا است و برای اشعار هم شعر ساخته اند! جا دارد از دوبله زیبای پارسی تشکر کنم!

مفاهیم:

ماجرای کلی فیلم پا کوچولو یا همون Smallfoot، در رابطه با سنت ها و افکار پوسیده است! به معنای دقیق تر کلمه ی تحجر و یا سنگ شدن که در این فیلم هم به خوبی به سنگ اشاره داشت!

عده ی زیادی از افراد جامعه به صورت کور کورانه و بدون دلیل پیگیر رسوم، سنت ها و افکار و عقاید و ادیان گذشته هستند! به شدت اصرار دارند که درست می گویند! یکی از علت های این تعصب به خاطر آن است که، بر این اساس زندگی کرده اند! و برای انسان سخت است که بگوید: کل زندگی ام را اشتباه کردم!

برخورد های شدید در مقابل کنجکاوی ها و مخالفت های کوچک نشان از پوک بودن و کرم خورده بودن عقاید دارد! هر موقع با کسی مخالفت کردید و فرد با شما به شدت برخورد کرد یعنی احتمالا به شدت اشتباه می کند و خودش هم می داند! ولی قرار نیست بقیه بفهمند پس شما را به کل نابود می کند!

افرادی که خیال می کنند برتر از دیگران اند و عموم مردم را با دروغ گول می زنند! به بهانه ی این که به صلاح خودشان است! این ها آدم های خائن و خود خواهی هستند!

نکته:

عقاید یعنی عقیده ها و عقیده بالاتر از فکر قرار می گیرد! به نحوی که گاهی عقیده را ناشی از قلب می دانند که انسان به آن باور دارد! عقیده ها قوی هستند و تاثیرات عمیقی در زندگی انسان ها و اعمال و رفتار آن ها می گذارند! یک عقیده ی غلط گاهی ممکن است انسان را به کشتن دیگران وادار کند! اگر عقاید بر اساس افکار اشتباه شکل گرفته باشند، دچار تناقض می شوید و امکان این هست که یک فرد عوضی از آب در بیایید! اما عقاید صحیح به انسان آرامش می دهد و جهت صحیح حرکت ها و انتخابات انسان را مشخص می کند!

اصولا دین و سنت با عقاید مردم سر و کار دارد!

هر سنت و دینی که می گوید سوال نپرسید! به احتمال خیلی زیاد تقلبی و پوچ است! و هر سنت و دینی که به مرور زمان دچار دگرگونی و به روز رسانی شد! مخصوصا اگر این بروز رسانی از طرف شخصی باشد که از این قانون جدید نفع می برد! به احتمال خیلی زیاد دیگر قابلیت اعتماد به این دین و سنت وجود ندارد!

فیلم خیلی واضح و روشن قسمت هایی از افکار گندیده را زیر سوال می برد! و مخالف آن است که مردم را عده ای احمق فرض کنند که باید به جای آن ها تصمیم گرفت!

آیا کارتون Smallfoot 2018 تخریب عقاید بود؟

پاسخ به این سوال، بله یا خیر نیست! چرا که با توجه به تعریف عقیده، عقاید نباید به راحتی تخریب شوند! زیرا عقیده ای که پشت آن دلایل صحیح و محکم باشد؛ نه ترسی از سوال دارد و نه ترسی از تخریب! پس اگر با دیدن این فیلم احساس می کنید که دارد دین شما زیر سوال می رود! یعنی دینی که انتخاب کرده اید، محکم و صحیح نیست! (برای مثال مسیحیت امروزی چنین دینی است!)

اگر با دیدن این فیلم متوجه شدید که عقاید شما کاملا صحیح است! دو حالت دارد:

 1. یا خیلی بیش از حد تعصبی هستید که مغز شما از سنگ پر شده و دیگر هیچ سخن حقی به گوش شما نفوذ نمی کند!
 2. یا اینکه واقعا عقاید شما صحیح است!

سنت ها گاهی بر اساس شرایط جوامع گذشته و یا روحیات قدیم شکل گرفته اند! اما گاهی اوقات سنت ها بدون در نظر داشتن زمان، بسیار مناسب هستند! برای مثال سنت محبت به همسایه!

پایان

توصیه می کنم ببینید!
 • یک سوال: به نظر شما در جهان امروزی هم چنین افکار پوسیده ای که با سوال کردن مشکل دارند وجود دارد؟

 

جلب توجه

کارتون خوش ساختی است و جلب توجه کرد!

موضوع و محتوا

موضوعش بسیار زیبا و مناسب بود!

فیلمنامه

خوب بود!

موسیقی

بامزه بود!

صحنه پردازی

خوب کار شده بود و نقاشی ها را مشخصا خیلی به جزئیات دقت کرده بودند!

فیلمبرداری

نرمال بود

شخصیت

باعث نمیشه ارتباط نزدیک با شخصیت ها برقرار کنید!

بازیگران

خوب بود و توصیه میکنم دوبله را هم حتما ببینید چون خیلی واسش زحمت کشیدند!

کارگردانی

بیشتر نویسنده ی خوبی هست، تا کارگردان! و تجربه کمی در کارگردانی داره! ولی به شخصه هر دوتا کارتون و پویانمایی که ساخته را دوست دارم!

پایان عالی

خب پایان خاصی نداشت و تقریبا قابل پیش بینی بود!

مای ویو

matin

matin

A goal should scare you a little, and excite you A LOT! Joe Vitale اگر نظرات متفاوتی داریم.. به دل نگیرید! نظرات خودتون را بیان کنید. تا فرق موضوعات عمیق، باهر چیز پست، مشخص میشه.

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. Mahtab Mahtab گفت:

  من که خیلی دوسش داشتم

 2. عرفان گفت:

  نقدتان جالب بود ولی کامل نبود یک ‌‌‌‌‌‌‌نکته ‌‌مهم ‌این انیمیشن این است‌ که حفاظی از جنس ابر بین ‌‌‌دو گروه وجود دارد که باعث می‌شود آنها پی به وجود‌ هم نبرند دقیقا مثل داستان انسان و جن که همدیگر را نمی‌بینند و دین ‌‌‌‌‌‌‌‌اجازه ارتباط بین ‌‌‌‌آن دو را ‌‌‌‌‌‌نمیدهد(مثل ‌‌‌‌آن پیرمرده آبی‌که نمی خواست پاگنده ‌‌‌‌به شهر بره)
  نکته دوم اینکه منطقه جغرافیایی ای که گفته شده‌ این داستان در آنجا‌ اتفاق افتاده ارتفاعات هیمالیا است،شاید به این اشاره داره که ‌یه ‌افرادی اطراف هیمالیا اعتقادات غلطی دارند(مردم چین یا هند که گاو می‌پرستند)

  • matin matin گفت:

   منم نگفتم کامله!
   حالا شما میخوای بری جن ببینی؟
   پاگنده خودش یه داستانی شده خیلی ها آثاری از وجودش دیدند و مثل ماجرای پری دریاییه. چه ربطی به گاو پرستی داره؟

 3. آرش گفت:

  دخترم بعد از دیدن این انیمیشن اومد گفت بابا متوجه شدم چرا وقتی بزرگ شدم باید مثل مامان روسری سرکنم. چون رو سنگ نوشته شده.
  قبلا ازم پرسیده بود و من گفته بودم دلیل خاصی نداره قانونه. بزرگ شی میفهمی. ولی به لطف این فیلم حالا میتونم هرچی که مدرسه و معلما میخوان تو مخش فرو کنن راحت میگم رو سنگ نوشته شده. جدی نگیر

  • matin matin گفت:

   سعی کنید فرزند دلبندتون را با افکار و عقاید قرص و محکم بزرگ کنید و اهل مطالعه و تحقیق اینطوری حتما تحت تاثیر هر حرفی قرار نخواهد گرفت. در زندگی احساس تناقض و پوچی بهش دست نمیده و از لحاظ درونی انسان سالم و فهمیده ای میشه که مدام در حال رشد و ترقی هست. اینطوری شما هم با دیدن همچین فرزند با فهم و شعوری احساس لذت و موفقیت خواهید کرد.
   از تربیت فرزند هرگز سر سری نگذرید

 4. سعید گفت:

  کلا دین و خدایان توسط اشرف مخلوقات ساخته شده
  اعتقاد به متافیزیک و جن و فرشته و زندگی پس از مرگ از جهل انسان نسبت به قوانین طبیعت و ترس گرفته شده
  به امید روزی که انسان خدایان را از عرش کبریا پایین بکشند خود که آفریننده ی خدابنده بر آن نشینند

  • matin matin گفت:

   این نظر شخصی شماست، شما باید این ادعا ها را اثبات کنید
   ولی این که خیلی از خدایان توسط انسان و قدرت تخیلشون خلق شده هم بعید نیست. البته مغز انسان کوچیکتر از اونیه که خیلی چیزها را خلق کنه بیشتر بهش دیکته شده
   و وقتی به انسان به عنوان مخلوق اشاره می کنید یعنی یه خالقی هم داره دیگه! از اثرات خالق درونش میتونه همین خلاق بودن باشه!
   ممنون که نظرتونو با ما به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *