فیلم Split 2016 شکاف به همراه نقد و بررسی

فیلم Split 2016 شکاف نقد و بررسی

فیلم Split 2016 شکاف نقد و بررسی

فیلم Split 2016:

۴ ستاره

مقدمه:

فیلم Split 2016 با ترجمه شکاف یا ترک یا انعشاب! قسمت دوم سری فیلم های ترسناک و هیجانی هست که با فیلم Unbreakable ناگسستنی در سال ۲۰۰۰ کار خودش را آغاز کرد! گویا به دلیل اینکه مدتی کار فیلم هایی که جنبه ی کامیک بوکی دارند گرفته، این فیلم هم تصمیم گرفت ادامه اش را بسازه! قسمت سوم فیلم هم با نام Glass یا همون شیشه ، در سال ۲۰۱۹ کار خودش را ادامه داد!

ماجرای فیلم، جدای از قسمت اول هست ولی در قسمت سوم همه ی چند شخصیت گرد هم جمع میشن! یک فرد چند شخصیتی که سه دختر را ربوده و با خودش کلنجار میره و همچنین حضور یک روانشناس مثلا با تجربه! و درگیر مسائل چندشخصیتی را در فیلم مشاهده می کنید! بازیگر ها و شیرازه ی فیلم به صورت معمولی هست و انتظار خاصی از فیلم نمیشه داشت!

کارگردان و نویسنده ی فیلم آقای M. Night Shyamalan ام نایت شیامالان هست! که فیلم های خوبی همچون، The Sixth Sense حس ششم و Signs نشانه ها را در کارنامه خود داره! متاسفانه در این زمینه میشه گفت کارگردان پسرفت داشته!

توضیحات فیلم Split 2016:

شروعش طوری بود که کمی توجه جلب میشه! ولی نه اونقدر! شاید به خاطر بازی بد دختره Anya Taylor-Joy آنیا تیلور جوی در نقش Casey Cooke کیسی کوک هست! نمیگذاره خیلی درگیر فیلم بشید! تا حدی دلتون میخواد ادامه اش را ببینید! و یک حالت مرموزانه معمولی داره، خیلی دلهوره آور نیست؛ ترسناک و معمایی هم نیست! نکته ی دیگری هم که خیلی آزار دهنده است، صورت و حالت چهره ی James McAvoy جیمز مک آووی ، در نقش چند شخصیتی هست! حالت بدنی تقریبا خوبی داره ولی صورتش اصلا حس متفاوت بودن به بیننده نمیده! در نقش پسر ۹ ساله هم به شدت با حس بدی بازی میکنه و بیشتر شبیه نوجوانان هست تا یک فرد ۹ ساله!

از طرف دیگه انگار نقاشی هایی که به دیوار هست را همه را یک روز کشیده و اصلا تفاوت زمانی نمیشه بین نقاشی ها قائل شد!

تقریبا میشه گفت فقط Betty Buckley بتی باکلی در نقش Dr. Karen Fletcher دکتر کارن فلچر ، داره خوب بازی میکنه! ولی نکته ی خیلی کلیشه ای در این تیپ فیلم ها این هست که همیشه افراد در اوج حماقت با این اشخاص برخورد میکنند! همه تنها میرن سراغ فرد و دختر ها موقع فرار ابلهانه ترین نقشه ها را می کشند!

ایرادات اساسی:

از نظر حرفه روانشناسی، دکتر فلچر، اصلا خوب برخورد نمیکنه! بیشتر از شخص مراجع صحبت میکنه و حتی نمیتونه بعد این همه وقت ارتباط با یک فرد، راحت گولش بزنه! وحشت میکنه و بعد یهو لبخند میزنه!

خوبیش اینه که تا وسط های فیلم اصلا نمیدونیم قضیه چی هست! بدیش هم اینه که احتمالا وقتی آخر فیلم را ببینید، دیگه تکرارش را نمیبیند! اینطور فیلم ها یک بار برای همیشه دیده میشه!

زیاد به جزئیات لباس و تجهیزات دقت نمیکنه، مثلا وقتی رفتند شکار انگار لباس همه نو و تمیز هست! اصلا حس این را به بیننده نمیده که قبلا هم رفتند شکار! لباس های دختر هایی که زندانی شدند اصلا هیچ تغییری نمیکنه! در حالی که وقتی لباس ها را میبره میشوره باید نشون بده! باید لباس ها شسته بشه و رنگ و رو رفته تر بشه نسبت به اولش! در هر صورت طرف قطعا با مواد شوینده قوی میشوره و نه با ملایمت بشیه دست بکشه!

وقتی میخواد نشون بده که بدن طرف خیلی قوی شده و دیگه چاقو وارد بدنش نمیشه! میاد نشون میده که چاقو میشکنه! ولی این کاملا مسخره است! این پیرزن یعنی اینقدر قدرت داره که تیغه را میشکنه؟ ربطی به قوی بودن بدن فرد مقابل نداره! همچنین نوع کشتن طرف چی بود! مچاله اش کرد؟

موارد دیگر Split:

از طرف دیگه بیننده نباید به این فکر کنه که این شخص این همه وسیله و این خونه ی به این بزرگی را از کجا آورده! کلی سوال و ایراد هست که فیلم اصلا بهش دقت نمیکنه! و این برای بیننده ای که با دقت به فیلم نگاه میکنه آزار دهنده است! انگار که بیننده خر فرض بشه!

بهترین مثال برای فیلم های چند شخصیتی، توصیه میکنم فیلم هویت ، Identity را ببینید!

مشکل دیگری که این فیلم داره اینه که میخواد هیجان و ترس را به بیننده به زور القا کنه! صرفا با زدن یک موسیقی ناجور و بالا رفتن از دیوار که کسی نمیترسه! آخه اینم شد قدرت؟ از دیوار بالا میره؟ اصلا این چه ربطی به قدرت داره؟ سر نمیخوره؟ اسپایدر من مزخرف کم بود که از دیوار بالا میره بی هیچ دلیلی اونوقت اینم اضافه شد؟! یکم فکر کنید بعد قدرت طراحی کنید این یعنی چی! همچنین اصلا هیولا صدای قشنگی نداره و بیخودی داره هی زور میزنه!

توصیه می کنم نبینید!

پایان

  • یک سوال: به نظر شما شخصیت یک انسان میتونه صفات فیزیکی فرد را تغییر بده؟

 

جلب توجه

اولش خوب بود ولی خیلی کسل کننده شد! و فقط همین یک بار میشه دید! ولی برای یک بار قابل دیدن هست!

موضوع و محتوا

موضوعش تکراری و قدیمی بود! ولی روانشناسانه و واقعیه پس بهش ستاره میدم!

فیلمنامه

فیلم را کند و خسته کننده کرده بود!

موسیقی

نه!

صحنه پردازی

رو جزئیات کار نکرده بود!

فیلمبرداری

مالی نبود ولی خب سعیشو کرده بود!

شخصیت

بهتر بود بیشتر متمایز میشد ولی خب!

بازیگران

به خاطر تلاش های مک آوی

کارگردانی

فیلم چهارچوب خاصی نداشت!

پایان عالی

نه!

مای ویو

matin

matin

A goal should scare you a little, and excite you A LOT! Joe Vitale اگر نظرات متفاوتی داریم.. به دل نگیرید! نظرات خودتون را بیان کنید. تا فرق موضوعات عمیق، باهر چیز پست، مشخص میشه.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. شایان گفت:

    من سر در نیاوردم این فیلم یعنی دنباله فیلم ۱۶ سال پیش بود؟

    • matin matin گفت:

      نسخه سوم دنباله ی این فیلم و اون فیلم نشکستنی هست! این فیلم شکاف زیاد ربطی به اون فیلم که ماجرای بروس ویلیس و ساموئل ال جکسون هست نداره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *