نقد و بررسی فیلم Spenser Confidential 2020 یک نیمه قهرمان زهوار در رفته

نقد و بررسی فیلم Spenser Confidential 2020 یک نیمه قهرمان زهوار در رفته

نقد و بررسی فیلم Spenser Confidential 2020 یک نیمه قهرمان زهوار در رفته

فیلم Spenser Confidential 2020 :

۵ ستاره

مقدمه:

فیلم Spenser Confidential 2020 نه کمدی بود نه بالای ۱۷ سال! چیز خاصی نداشت. انگار تهیه کننده فقط میخواسته یک فیلم با مارک والبرگ Mark Wahlberg بسازه! نقش Spenser اسپنسر را بازی می کنه. یه پلیس که نمیتونه در مقابل ظلم سکوت کنه! تنها نقطه مشترکش با ابرقهرمان ها همین هست ولی دیگه در کل هیچ قدرت یا نیروی خاصی نداره. خیلی هم پول نداره که مثل بتمن بشه. فقط کتک خورش ملسه و یخورده ای هم انگار مارشال آرت حالیشه! به نظرم بهتر بود اگر نقش Hawk هاوک را به یک آدم بامزه میداد تا به یک مرد هیکلی و با روحیه لطیف که رفته سراغ رزم و اصلا فازش معلوم نیست! به هیچی هم که اهمیت نمیده! 

 یا همان آقایان! یک فیلم از کارگردان خوش نام سینما، گای ریچی Guy Ritchie هست که نویسندگی فیلم هم بر عهده خودش بوده! گای ریچی یک کارگردان انگلیسی هست و پس از موفقیت فیلم Snatch یا همون قاپ زنی! شاهد همون کلیشه ی همیشگی انگلیسی ها هستید! اگر آشنایی ندارید باید بگم که انگلیسی ها نگاهشون به مسائل کاملا خشک و ظاهری هست. به شدت دنبال الگو سازی هستند! اگر دقت کنید چندتا داستان مسخره دارند و مدام همون ها را بازسازی می کنند! جک و لوبیای مزخرفش! شرلوک هلمز! جیمز باند! انگار که یه موفقیت شانسی که بدست میارن دیگه دلشون نمیخواد تغییری توش بدهند و همینطور این قضیه کش پیدا میکنه و گای ریچی هم از این کلیشه مستثنی نیست!

کلیشه ی گای ریچی به این نحو هست که یک بازیگر از آمریکا (ترجیحا یک بازیگر معروف مثل برد پیت یا متیو مککانهی) برای اعتبار فیلمش اضافه میکنه معمولا نقش به ظاهر اصلی هست ولی بیشتر کارها را بازیگر انگلیسی انجام میده! مثل جیسون استاتهام یا جود لاو یا چارلی هونام Charlie Hunnam در همین فیلم The Gentlemen 2019) اکثرا لوکیشن فیلم هم در انگلیسه و بقیه به دلیل اینکه انگلیس سرزمین جذاب یا با فرصت های بسیار مناسبه به اونجا اومدن! در نظر داشته باشید انگلیسی ها جزو نژاد پرست ترین انسان ها هستند! بعد هم یک داستان تو در تو و شبیه آش کشک خاله است! و بعد یهو کل ماجرای فیلم در چند دقیقه آخر به خوبی و خوشی تموم میشه…

به شخصه با دیدن فیلم آقایان یاد فیلم قاپ زنی افتادم با این تفاوت که انگار یک نسخه ی بازسازی شده ی ضعیف از اون بود! و فقط اسم ها را عوض کرده بودند و موقعیت آدم ها ولی کل ماجرا تکراری بود!

معرفی شخصیت های فیلم The Gentlemen 2019:

Matthew McConaughey متیو مک کانهی در نقش Michael Pearson مایکل پیرسون به اصطلاح اصلی ماجرا هست! همون کسی که فساد را به سرزمین انگلیس آورده و داره خوب پولی به جیب میزنه! تقریبا همچین افکار مشابهی هم در سرزمین ایران داریم! که سرزمین ما بهترین نقطه و خاص ترین نقطه دنیاست و هرکی از خارج بیاد داخل قطعا فساد میاره و میخواد ما را نابود کنه! این افکار پوچ و سطح پایین در کشور انگلیس هم برای مردم کوته فکرش خیلی جا افتاده است.

Ray نقش اصلی فیلم را بازی میکنه یه طورایی نوکر و مرد اول تشکیلات مایکل پیرسون هست و همه گند کاری های اونو با هوش و مدیریت بالاش جبران میکنه! مثل یک وزیر دانا که برای یک پادشاه خرفت کار میکنه! بقیه نقش ها و شخصیت ها بی ربط و فقط یه طورایی نمک فیلم هستند! و برای پیچیده کردن کلیشه ای ماجرا در فیلم حضور دارند. از جمله Colin Farrell کالین فارل

چند نکته:

فیلم خیلی کند پیش میره و همینطور در حال صبحت کردن هستند! سعی کرده خوشمزه باشه ولی یه شوخی را وقتی چندبار تکرار کنی دیگه بیمزه میشه! به شخصه انتظار یه فیلم جذاب داشتم از بعد از دیدن فیلم The Man from U.N.C.L.E. مردانی از ا ن ک ل! توقعم از این کارگردان بالا رفته بود! ولی خودش به راحتی ثابت کرد که یه انگلیسی کوته فکر بیش نیست!

انگلیسی ها مثل ما ایرانی ها که گیر میدیم به چند نفر دقیقا به چندتا بازیگر مزخرفشون گیر دادند و فقط کافیه این احمق ها توی فیلم بازی کنند و احمق تر از آن ها به سینما ها هجوم میارن! این روز ها هم که دیگه کسی دنبال ساختن فیلم قشنگ نیست فیلم فقط باید پول ساز باشه و فقط احمق ها پول بالای همچین فیلم هایی میدهند!

نمیگم فیلم بدیه و به یک بار دیدنش میارزه تقریبا سرگرم کننده است ولی به سرعت میره توی انباری فیلم های خاک خورده!

انگلیسی ها عاشق لقب دادن و دار و دسته ها و اصطلاحات خیابونی هستند! نقطه ی مقابل اشرافی گراییشون هست و همیشه سعی دارند نشون بدهند که ما از همه چیز استفاده ی به نفع خودمون می کنیم!

توصیه می کنم ببینید!

پایان

  • یک سوال: به نظر شما بهترین زمان برای خروج از کار های بد زندگیتون کی هست؟

جلب توجه

شروعش نرمال بود ولی به خاطر سابقه ی گای ریچی تحمل کردم! تا اواسط فیلم فقط

موضوع و محتوا

خیلی روتین و تکراری

فیلمنامه

جالب نبود و اعصاب خرد کن بود از بس حرف میزدند و حرفاشونم اصطلاحات کف خیابونی انگلیسی ها بود

موسیقی

صداها بد نبود ولی موسیقی خاصی من احساس نکردم!

صحنه پردازی

یکم بدون چهارچوب بود!

فیلمبرداری

خوب بود معمولی بود!

شخصیت

شخصیت ها انسجام خاصی نداشت ولی خب بازیگر ها سعی خودشون را کرده بودند!

بازیگران

واقع گرایانه بازی کردند! کارشون سخت نبود

کارگردانی

کارگردانش قبلا بهتر فیلم میساخت!

پایان عالی

خیلی شما را درگیر نکرد که بخواد پایانش جذاب باشه!

مای ویو

matin

matin

A goal should scare you a little, and excite you A LOT! Joe Vitale اگر نظرات متفاوتی داریم.. به دل نگیرید! نظرات خودتون را بیان کنید. تا فرق موضوعات عمیق، باهر چیز پست، مشخص میشه.

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. مهدی گفت:

    این چه فیلمی بود من از مارک والبرگ انتظار بیش از این ها داشتم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *